Wentylowana elewacja
- od 1970 roku

Najstarszy szwedzki certyfikat, SITAC nr 1356/70

Obecnie również certyfikat europejski
ETA 16/0847

System dopuszczony do stosowania w budynkach o wysokości do 100 m

Baltic

Marmoroc to system elewacyjny składający się z barwionych kamieni betonowych mocowanych do szyn montażowych oraz różnych detali połączeniowych. Jest przeznaczony do stosowania w budynkach wielopiętrowych, domach jednorodzinnych itp. Kamienne płyty elewacyjne łatwo mocuje się na metalowych profilach (ruszt montażowy) z zastosowaniem opatentowanej w Szwecji metody, która umożliwia także stosowanie izolacji termicznej. System należy do kategorii zatwierdzonej przez SITAC (Swedish Institute for Technical Approval in Construction), zgodnie z przepisami BBR sekcja 6:532, 5:63, 5:631 oraz BKR sekcja 2:111 (aprobata nr 1356/70).

Opis produktu
Kamień elewacyjny jest wytwarzany z kruszonego białego marmuru, białego cementu i pigmentu. Kształt kamiennej płyty pokazano na ilustracji; widać na niej także szyny montażowe (rozstaw szyn montażowych c wynosi 300 mm). Kamień jest mocowany do profili pionowych, materiał wiążący, taki jak zaprawa, czy podobny, nie jest wymagany. W razie ewentualnego uszkodzenia można zdemontować i wymienić pojedynczy kamień. W asortymencie są także kamienie narożnikowe i do obróbki okien. Szyny montażowe są ze stali cynkowanej ogniowo.

Wymiary
Długość: Standardowy kamień 300 i 600 mm
Wysokość: 100 mm
Grubość: 25 mm
Grubość elewacji z szynami montażowymi i kamieniem łącznie wynosi około 40 mm Kamień Marmoroc jest adaptowany do standardu 3M z wysokością 1M.

Masa
Masa: ok. 34 kg/m² ściany budynku z szynami montażowymi

Wygląd
Kamienie są barwione w masie i są dostępne w różnych kolorach. Powierzchnia może być gładka lub z fakturą oraz pokryta powłoką hydrofobową. Kolory specjalne są dostępne na zamówienie. Kamienie są mocowane złączem poziomym o szerokości 10 mm i złączem pionowym o szerokości ok. 8 mm. Stosując kamienie o różnych kształtach i kolorach, można łatwo uzyskiwać różne wzory na elewacji.

Wskazówki projektowe
Szyny montażowe są mocowane bezpośrednio do ściany za pomocą wkrętów lub gwoździ. Dzięki kształtowi szyny montażowej, między ścianą i kamieniem powstaje przestrzeń wentylacyjna o szerokości ok. 15 mm. W przypadku izolacji termicznej używa się specjalnych belek dystansowych (steelstud) wykonanych z blachy stalowej, które pozwalają ułożyć ocieplenie i folię wiatroizolacyjną. Wszystkie profile mogą być stosowane w budynkach o wysokości do 100 metrów. Na żądanie oferujemy instrukcje montażu pokazujące różne szczegóły mocowania przy oknach, drzwiach, dachu, gruncie itp.